beta
Powrót

Dorota Koziara

Designer
Dorota Koziara

Designer, artysta, architekt wnętrz, art.dyrektor, kurator wystaw. Studiowała w Polsce i we Włoszech. Przez 10 lat współpracowała z Alessandro Mendinim i Atelier Mendini w Mediolanie. Od 2005 roku główną siedzibą jej studia jest Mediolan. W swoim dorobku ma między innymi projekty wnętrz hoteli, wnętrz publicznych i prywatnych oraz shop conceptów dla przodujących w dziedzinie designu, międzynarodowych firm. Zajmuje się projektowaniem mebli, oświetlenia, materiałów wykończeniowych, przedmiotów ze szkła i innych materiałów dla znanych marek zagranicznych i polskich. 

Dorota Koziara do tematów projektowania podchodzi szeroko, będąc projektantem zajmuje się też promocją designu, strategią rozwoju firm poprzez design. Jest także krytykiem designu, publikując w wielu magazynach poświęconych projektowaniu. Od lat jest też kuratorem i organizatorem wystaw promujących design na polu międzynarodowym, wśród najważniejszych wymienić można: Real Industry Future Classics dla Comforty w Temporary Museum For New Design; Superstudio Piu w Mediolanie, podczas 50-tej edycji Salone del Mobile (2011), Polish Design – Design from Wielkopolska podczas Salone del Mobile (2012), Polish Design w ramach Salone del Mobile (2013), Downtown Design Dubai (2013), Mendini; Muzeum Narodowe w Poznaniu (2004) oraz w 2014 roku - Mendini, wystawa w ramach Wrocław Europejska Stolica Kultury. Jej prace zostały zaprezentowane na licznych wystawach w Polsce i zagranicą między innymi w Mediolanie, Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Berlinie, Tokio, Zurychu. 

Jest laureatką w międzynarodowym konkursie rzeźbiarskim Third Millenium we Włoszech za instalacje 12 Angeli w Toskani, Włochy. W 1998 Opracowuje część dramaturgii i scenografii do spektaklu 70 Angels on the Facade w reżyserii Roberta Wilsona dla Piccolo Teatro w Mediolanie (pierwszy w świecie spektakl teatralny o historii architektury i projektowania z okazji 70-lecia najstarszego na świecie pisma w dziedzinie projektowania - Domus). W 2011 roku Dorota Koziara zaprojektowała premierową wystawę Comforty podczas Salone del Mobile. “Real Industry Future Classics” w ramach Temporary Museum For New Design, Superstudio Piu. Kontynuuje twórczą współpracę z Comforty. W 2014 roku wspólnie z Comforty, Dorota objęła dyrekcją artystyczną pierwszą prezentację marki w ramach głównych przestrzeni targowych Salone del Mobile w RHO. Ekspozycja nosiła tytuł Ty. Ja. Design. 

 

Produkty projektanta