beta
Powrót

Jan Kochański

Designer
Jan Kochański

Jan Kochański (ur. 1985) dorastał w rodzinie projektantów. Dzieciństwo spędzone w pracowni ojca silnie wpłynęło na jego osobowość jako projektanta form przemysłowych. Od najmłodszych lat budowanie nowych rzeczy było sposobem na zabawę i spędzanie wolnego czasu.  
 
Studiował na wydziale Architektury Wnętrz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w 2009 r.) oraz na Politecnico di Milano na Wydziale Wzornictwa (2006). Pracując w studiach projektowych w Warszawie i Amsterdamie zdobywał doświadczenie pracy z przemysłem i najwiekszymi markami. W czasie pracy w studio Karima Rashida rozwijał warsztat projektanta i rozumienie procesów związanych z wdrażaniem nowych produktów.  

Od 2009 Jan Kochański pracuje na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie jako asystent w pracowni Projektowania Mebli i opracowuje rozprawę doktorską związaną z tematem ergonomii sidzisk i teorii projektowania. Od 2016 współpracuje z Poznańską School of Form, gdzie prowadzi kursy związane z projektowaniem obiektów, przestrzeni i wykorzystaniem nowoczesnych technik komputerowych w projektowaniu.  
 
Od 2013 Jan prowadzi własne studio projektowe w Warszawie. Przestrzeń pracowni jest platformą do poszukiwań i eksperymentowania. Dobrze wyposażona modelarnia pozwala mu na budowanie prototypów i eksperymentowanie z różnymi technikami obróbki materiału. Jego proces projektowy jest nierozerwalnie związany z budowaniem prototypów, które wspomagane jest nowoczesnymi technikami komputerowymi. 
 
Jego prace pokazywane były między innymi na wystawach w Londynie, Kolonii i Paryżu. Prezentacja projektu dzbanka została włączona do kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Projekty zdobywały wyróżnienia w wielu konkursach, a w 2014 roku został nagrodzony Wallpaper* Design Award.  

 

Produkty projektanta