beta
Powrót
Fotele

Calder XL

Comforty_Calder_Jan_Kochanski_photo_Ernest_Winczyk_6
Comforty_Calder_chair standard_Jan Kochanski_8
Comforty_Calder_chair XL_Jan Kochanski_1
Comforty_Calder_chair XL_Jan Kochanski_2
Comforty_Calder_chair XL_Jan Kochanski_3
Comforty_Calder_chair XL_Jan Kochanski_4
Comforty_Calder_chair XL_Jan Kochanski_5
Comforty_Calder_chair XL_Jan Kochanski_6
Comforty_Calder_chair XL_Jan Kochanski_7
Comforty_Calder_Jan_Kochański_photo_Ernest_Winczyk_1
Comforty_Calder_Jan_Kochański_photo_Ernest_Winczyk_2
Comforty_Calder_Jan_Kochański_photo_Ernest_Winczyk_3
Comforty_Calder_Jan_Kochański_photo_Ernest_Winczyk_4
Comforty_Calder_Jan_Kochański_photo_Ernest_Winczyk_5
Comforty_Calder_Jan_Kochański_photo_Ernest_Winczyk_6
Comforty_Calder_Jan_Kochański_photo_Ernest_Winczyk_7
Comforty_Calder_Jan_Kochański_photo_Ernest_Winczyk_8
Comforty_Calder_Jan_Kochański_photo_Ernest_Winczyk_9
Comforty_Calder_Jan_Kochański_photo_Ernest_Winczyk_10
Comforty_Calder_Jan_Kochański_photo_Ernest_Winczyk_11
Comforty_Calder_Jan_Kochański_photo_Ernest_Winczyk_12
Zapytaj o produkt

"W 2018 roku Comforty rozpoczęło współpracę z Jankiem Kochańskim, jednym z najzdolniejszych projektantów nowego pokolenia. Janek Kochański - laureat Wallpaper Design Award 2014 - zaproponował, aby jego debiut meblarski był wyrazisty i korespondował z pracą doktorską, nad którą pracował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych."

Dodatkowe informacje

Przeznaczenie Fotel przeznaczony do wnętrz domowych, biurowych
Konstrukcja, podstawa Stelaż ze stalowej rurki, lakierowany proszkowo, dostępny w kolorystyce z palety RAL oraz w kolorach z kolekcji Sahara
Oparcie, siedzisko Wielokierunkowo gięta w formie sklejka z drewna liściastego, pianka poliuretanowa, w standardzie dostępna w wersji uniepalnionej
Podłokietniki Dostępne warianty: – tapicerowane: sklejka z uniepalnioną pianką poliuretanową – z litego drewna dębowego lub orzechowego
Dostępne akcesoria uzupełniające Pulpit do pracy/stolik prawy lub lewy, wykonany z litego drewna dębowego w kolorze naturalnym

Produkty z kolekcji

Geneza i inspiracje

To tam, w prowadzonej przez siebie pracowni, Janek prowadził autorskie prace nad narzędziami i sposobami pomiaru ergonomii mebli na etapie prototypowania. Tak powstał fotel Calder XL, czerpiący z tradycji modernizmu i Bauhausu mebel o wysublimowanym komforcie, wypracowanym przez Janka za pomocą autorskich narzędzi badawczych, fotel patrzący na kolekcję mebli o rozbudowanej miękkości z pewną ironią.

Odmiennie od większości produktów Comforty, DNA marki odczytane jest tu poprzez ergonomię mebla, a nie objętość elementów tapicerowanych, składających się na komfort. To świeże, młodzieńcze podejście do portfolio marki o niemal dwudziestoletniej i z sukcesem pisanej historii, otwiera symbolicznie jej nowy rozdział. Dzięki temu produktowi rozszerzamy perspektywę patrzenia na główną wartość naszych mebli tapicerowanych, a więc komfort. Ciągle jest on kluczowy dla naszych poszukiwań, ale w postaci przepisanej, odwróconej, osadzony w teorii dziedziny projektowania ergonomicznego, w znacznie młodszym wydaniu. Studium kształtu i detalu, możliwe za sprawą technologii formowania sklejki w kilku płaszczyznach, pozwoliło na wypracowanie miękkiego, otulającego oparcia. Jego lekko przeskalowana proporcja zapewnia wygodę w pozycjach bardziej lub mniej formalnych, nawet osobom o wysokim wzroście. Rozbudowane, łukowato wygięte oparcie daje poczucie schronienia i bezpieczeństwa. Sensualnemu doświadczaniu formy mebla sprzyjają miękkie, organiczne kształty, które jakby unoszą się w powietrzu. Pojawiają się też szlachetne materiały, takie jak toczone w trzech wymiarach, lite dębowe drewno starannie wyrzeźbionych i ciepłych w dotyku podłokietników.

W jednej z wersji dostępny jest też stolik z litego dębu lub drzewa orzechowego. W stosunku do proporcji elementów tapicerowanych stalowy stelaż wydaje się niemal neutralny, o ile nie zaakcentujemy go wyrazistym kolorem. Choć nawiązuje do ascetycznego wzornictwa modernizmu, Calder nie pozostanie niezauważony we wnętrzu. Jego skala i wyrafinowane detale, w zależności od wybranych tkanin i kolorów, mogą mocniej wybrzmieć w przestrzeniach lobby hotelowych lub biur. Akcenty podstawy opcjonalnie mogą być wykonane z metali szlachetnych – z mosiądzu lub ze stali. Poszczególne warianty fotela różnią się wyglądem i funkcją. Dzięki temu mebel ten doskonale sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze.

W 2019, rok po prezentacji pierwszego prototypu, rozszerzyliśmy tę kolekcję o dalsze warianty. Fotel uzupełnia ławka – zachowuje wszystkie parametry komfortu fotela, ale jej rozległe oparcie wykonane z giętej sklejki przywołuje na myśl romantyczne meble oranżeryjne, wykonywane niegdyś z wikliny czy rattanu. Idealnie sprawdzi się jako uzupełnienie funkcji fotela, dając komfortowe oparcie dwóm osobom.

Calder XL dostępny jest w kilku wersjach tapicerowania – w skórze lub w tkaninie, z miękkimi podłokietnikami tapicerowanymi lub toczonymi z litego dębowego drewna bądź też bez podłokietników. Calder XL może być wyposażony także w pomocny pulpit, wykonany z litego dębowego drewna. W tej wersji fotel może być zamówiony zarówno dla lewo-, jak i praworęcznych użytkowników. Lakierowana proszkowo podstawa wykonana z giętej, stalowej rurki dostępna jest w dowolnym kolorze z palety RAL oraz w kolorach z kolekcji lakierów z efektem struktury piasku, w rdzy, miedzi i perłowym mosiądzu.