beta
Powrót
Fotele

Calder

Comforty_Calder_chair-standard_Jan-Kochanski_9
Comforty_Calder_chair standard_detail_Jan Kochanski_13
Comforty_Calder_chair standard_Jan Kochanski_9
Comforty_Calder_chair standard_Jan Kochanski_10
Comforty_Calder_chair standard_Jan Kochanski_11
Comforty_Calder_chair standard_Jan Kochanski_12
Zapytaj o produkt

"Calder uzupełnia kolekcję, którą pokazaliśmy w 2018 roku jako wariant XL. Nowy, mniejszy w proporcji model uzupełnia kolekcję, choć proporcjami bliższy jest pierwotnemu pomysłowi autora. Najpierw powstała zatem wersja XL, a potem zrealizowaliśmy wyjściowy pomysł projektanta. Ale po kolei. "

Realizacje

Geneza i inspiracje

W 2018 roku Comforty rozpoczęło współpracę z Jankiem Kochańskim, jednym z najzdolniejszych projektantów nowego pokolenia. Janek Kochański – laureat Wallpaper Design Award 2014 – zaproponował, aby jego debiut meblarski był wyrazisty i korespondował z pracą doktorską, nad którą pracował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

 

To tam, w prowadzonej przez siebie pracowni, Janek prowadził autorskie prace nad narzędziami i sposobami pomiaru ergonomii mebli na etapie prototypowania. Tak powstał fotel Calder XL, czerpiący z tradycji modernizmu i Bauhausu mebel o wysublimowanym komforcie, wypracowanym przez Janka za pomocą autorskich narzędzi badawczych – mebel patrzący na kolekcję miękkich mebli o rozbudowanej miękkości z pewną ironią.

 

Odmiennie od większości produktów Comforty, DNA marki odczytane jest tu poprzez ergonomię mebla, a nie objętość elementów tapicerowanych, składających się na komfort.


To świeże, młodzieńcze podejście do portfolio marki o niemal dwudziestoletniej i z sukcesem pisanej historii, otwiera symbolicznie jej nowy rozdział. Dzięki temu produktowi rozszerzamy perspektywę patrzenia na główną wartość naszych produktów tapicerowanych,
a więc komfort. Ciągle jest on istotny dla naszych poszukiwań, ale w postaci przepisanej, odwróconej, osadzony w teorii dziedziny projektowania ergonomicznego, w znacznie młodszym wydaniu.


Studium kształtu i detalu, możliwe za sprawą technologii formowania sklejki w kilku płaszczyznach, pozwoliło na wypracowanie miękkiego, otulającego oparcia. Jego lekko przeskalowana proporcja zapewnia wygodę w pozycjach bardziej lub mniej formalnych, nawet osobom o wysokim wzroście. 

Sensualnemu doświadczaniu formy mebla sprzyjają miękkie, organiczne kształty, które jakby unoszą się w powietrzu. Pojawiają się też szlachetne materiały, takie jak toczone w trzech wymiarach, lite dębowe drewno starannie wyrzeźbionych i ciepłych w dotyku podłokietników. W wariancie XL dostępny jest też stolik z litego dębu lub drzewa orzechowego. W stosunku do proporcji elementów tapicerowanych stalowy stelaż wydaje się niemal neutralny, o ile nie zaakcentujemy go wyrazistym kolorem.

 

Choć nawiązuje do ascetycznego wzornictwa modernizmu, Calder nie pozostanie niezauważony we wnętrzu. Jego skala i wyrafinowane detale, w zależności od wybranych tkanin i kolorów, mogą mocniej wybrzmieć w przestrzeniach lobby hotelowych lub biur. Akcenty podstawy opcjonalnie mogą być wykonane z metali szlachetnych – z mosiądzu lub ze stali.


Poszczególne warianty fotela różnią się wyglądem i funkcją. Dzięki temu mebel ten doskonale sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze.

 

W 2019, rok po prezentacji pierwszego prototypu, rozszerzyliśmy tę kolekcję o dalsze warianty. Fotel uzupełnia ławka i pomniejszony fotelik bez podłokietników. Dzięki zmniejszeniu proporcji, przy równoczesnym zachowaniu wszystkich parametrów ergonomicznych, nieco pomniejszony Calder dyskretniej wpisuje się w przestrzeń. Łatwo zmieści się w pomieszczeniach, gdzie jest mniej miejsca, gdzie chcemy powielić siedziska. Swoimi wyrazistymi detalami ciekawie zaakcentuje też spokojną aranżację sofy.

Calder dostępny jest w kilku wersjach tapicerowania – w skórze lub w tkaninie, z miękkimi podłokietnikami tapicerowanymi lub toczonymi z litego dębowego drewna bądź też bez podłokietników. Lakierowana proszkowo podstawa wykonana z giętej, stalowej rurki dostępna jest w dowolnym kolorze z palety RAL oraz w kolorach z kolekcji lakierów z efektem struktury piasku, w rdzy, miedzi i perłowym mosiądzu.