Floating
"Bardzo czysta, prosta forma zaskakuje komfortem użytkowania. Innowacyjne rozwiązanie ujawniające konstrukcję nie zaprzecza ani nie narusza klasycznej topologii sofy. To innowacja polegająca nie na stylizacji, lecz na poszukiwaniu nowych rozwiązań. Interesująca gra między elementami zewnętrznymi i wewnętrznymi."
Pobierz
Specyfikacja produktu
Pliki dla profesjonalistów
Dodatkowe informacje
Przeznaczenie | Sofa przeznaczona do wnętrz domowych oraz przestrzeni publicznej |
---|---|
Konstrukcja | Rama z rurki stalowej; konstrukcja wewnętrzna z elementami sklejki, rama w kolorach według wzornika RAL oraz w kolorach z kolekcji Sahara, w miedzi, perłowym mosiądzu i rdzy |
Siedzisko | Pianka wysokosprężysta. Dostępne dwie miękkości poduch siedziskowych: soft, firm – wybrany komfort prosimy zaznaczyć w zamówieniu |
Oparcie | Pianka wysokosprężysta |
Podstawa | Plastikowe ślizgi |
Proponowane konfiguracje
Materiały
Tkaniny
-
Gabriel - chili
47 kolory -
Gabriel - cura
50 kolory -
Gabriel - felicity
31 kolory -
Gabriel - just
29 kolory -
Gabriel - mica
50 kolory -
Gabriel - rondo
27 kolory -
Gabriel - step
57 kolory -
Gabriel - Stop melange
54 kolory -
Gabriel - tonal
30 kolory -
Kvadrat - Balder 3
19 kolory -
Kvadrat - basel
10 kolory -
Kvadrat - divina md
27 kolory -
Kvadrat - divina melange 2
38 kolory -
Kvadrat - divina3
56 kolory -
Kvadrat - fiord
39 kolory -
Kvadrat - hero
28 kolory -
Kvadrat - jaali
20 kolory -
Kvadrat - maple
26 kolory -
Kvadrat - melange nap
26 kolory -
Kvadrat - memory 2
20 kolory -
Kvadrat - Messenger 4
0 kolory -
Kvadrat - raas
29 kolory -
Kvadrat - relate
35 kolory -
Kvadrat - sahco baru
12 kolory -
Kvadrat - sahco ecriture
20 kolory -
Kvadrat - sahco moss
22 kolory -
Kvadrat - san
27 kolory -
Kvadrat - steelcut 2
56 kolory -
Kvadrat - steelcut trio
54 kolory -
Kvadrat - twill weave
19 kolory
Realizacje
Geneza i inspiracje
Projekt ten wydobywa walory estetyczne umieszczonej na zewnątrz konstrukcji. Dzięki temu sofa jakby „unosi się” w powietrzu.
Sofa Floating była zwycięskim modelem w zorganizowanym przez Comforty w 2009 roku pierwszym w Polsce międzynarodowym konkursie „Future Classics International Design Competition”, w którym wszystkie zgłoszone projekty były prototypowane w naszej fabryce. Finałowa wystawa pokonkursowa odbyła się w tym samym roku w Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski” w Warszawie.
Jury, w którego składzie znalazła się m.in. Patricia Urquiola, miało za zadanie wyłonić zwycięski produkt, stanowiący najlepszą interpretację hasła konkursowego – „klasyka przyszłości”.
Nagrodzona pierwszym miejscem i niezwłocznie wdrożona do produkcji sofa Floating nie ma sobie podobnych na rynku. Jej oryginalność i niepowtarzalność nadają jej szczególne miejsce w kolekcji Comforty. Na przestrzeni lat stała się jednym ze znaków rozpoznawczych naszego wzornictwa, które cechuje harmonia, odwaga, innowacyjność i umiejętne łączenie historii z współczesnością.
Już pierwsze spojrzenie na Floating autorstwa Philippe Nigro, jednego z najbardziej cenionych współczesnych projektantów francuskich, nasuwa skojarzenia z modernizmem. Stylem, którego jedną z ojczyzn w meblarstwie jest bezsprzecznie Francja. Sięgnięcie po rozwiązanie ujawniające konstrukcję i czyniące z niej element dekoracyjny to hołd złożony Le Corbusierowi, szwajcarskiemu architektowi – ojcu architektury nowoczesnej, który w swoim paryskim biurze wraz z zespołem (m.in. Charlotte Perriand i Pierre’em Jeanneretem) rozwijał także kolekcje przełomowych, nowoczesnych mebli tapicerowanych dla projektowanych inwestycji. Wiele z nich dostępnych jest w sprzedaży do dziś. I podobnie jak realizacje architektoniczne, projekty te stały się inspiracją dla pokoleń designerów, szukających odpowiedzi na wyzwania współczesności.
Philippe Nigro, sięgając do archiwum Corbusiera, idzie jednak dalej. Nie tylko fascynuje się pomysłem całkowitego zdemaskowania konstrukcji, znanym choćby z modelu sofy LC. Redukuje także materiały i elementy konstrukcyjne, dążąc do wyeliminowania surowców trwale ze sobą związanych (jak choćby płyta meblowa, żywice, kleje poliuretanowe, zatapiane w pianie elementy stalowe, sprężyny). Wszelkie połączenia surowców zredukowane są do minimum, zastąpione precyzyjnie spasowanymi krawędziami pianek, szyciem i przekładaniem tkaniny. Ściany boczne mebla nie zawierają żadnych sztywnych elementów, a jedynie spód siedziska wzmocniony został płytą ze sklejki. Imponuje za to finezyjne opracowanie cięć i przeszyć tkaniny w kluczowych punktach łączących tkaninę ze stalowym stelażem. Za komfort odpowiadają tu idealnie spasowane i docięte bloki piany wysokosprężystej o odpowiedniej gęstości.
Ujawniona konstrukcja ze spawanych z chirurgiczną precyzją rurek niesie ze sobą kolejny potencjał sofy Floating – nieograniczoną możliwość wydłużania sofy poprzez dodawanie kolejnych, powtarzalnych jednostek. To jeszcze jeden walor pozwalający na personalizowanie wyglądu i dostosowanie mebla do potrzeb projektu architektonicznego. W dodatku nie obciąża on struktur planowania produkcji w fabryce, gdyż elementy są zestandaryzowane.
Mebel nasuwa skojarzenia z architekturą współczesną, gdzie kluczową rolę odgrywają fizyka i precyzyjne, matematyczno-geometryczne obliczenia. Dekoracyjność i forma są jakby wypadkową tych czynników. Oczywiście zabieg ten wymaga głęboko przemyślanej wizji i konsekwencji towarzyszącej rozwojowi mebla na każdym etapie.
Floating harmonijnie łączy walory projektowe, takie jak modułowość, personalizacja wyglądu produktu, optymalizacja materiałów i produkcji, z refleksją nad środowiskiem naturalnym. Redukcja materiałów i trwałych połączeń ma prowadzić do łatwiejszej dekompozycji mebla i umożliwiać proste naprawy serwisowe oraz zoptymalizowany recycling. To kolejne wartości, którym Philippe Nigro nadał szczególne znaczenie, odpowiadając projektem Floating na motto konkursu Comforty – „klasyka przyszłości”.
Floating, cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem, z biegiem lat zyskał więcej elementów. Na kolekcję składają się sofy, wolnostojące fotele, a także fotele narożne, pozwalające na budowę rozległych sof narożnych.
W zakresie komfortu mebla mamy do wyboru dwa typy – firm, lepiej sprawdzający się w przestrzeniach publicznych i biurowych, oraz soft, idealny do domu. Widoczne elementy stalowe występują w kolorystyce z palety RAL. Dalszą personalizację mebla umożliwia tapicerowanie – możemy wybierać kontrastujące kolory boków sofy i siedzisk.